Potencje leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne sporządzane są w kilku etapach. Z wybranego surowca leczniczego sporządza się najpierw wyciąg wodny lub alkoholowy (tzw. pranalewki), zaś surowce nierozpuszczalne (np. minerały) rozciera się z laktozą i rozpuszcza w alkoholu. Następnie dokonuje się rozcieńczania oraz tzw. dynamizacji. Uzyskany w ten sposób preparat natryskuje się na nośnik, którym zazwyczaj są granulki cukru.

W homeopatii każdy lek może występować w różnych potencjach. Potencja homeopatyczna przedstawiana jest zazwyczaj za pomocą liczby oraz litery znajdujących się przy nazwie leku (200C, 30C, 1M, D6, LM6). Informuje nas to głównie o tym ile zastosowano cykli rozcieńczania (wodą lub alkoholem) oraz dynamizacji aby powstał lek homeopatyczny.


Wyróżniamy trzy główne rodzaje potencji homeopatycznych:

  • Potencja dziesiętna (decymalna) oznaczana symbolem D lub X np. 1X = D1, 2X = D2, D12 = 12X itd. Oznacza to rozcieńczenie w stosunku 1:10, czyli 1 część substancji + 9 części rozpuszczalnika (wody lub alkoholu). Przykładowo aby powstała potencja D2 rozcieńczana jest 1 części pranalewki w 9 częściami rozpuszczalnika i dokonywana jest dynamizacja a następnie pobiera się z otrzymanego roztworu 1 części i ponowne rozcieńcza z 9 częściami rozpuszczalnika oraz dokonuje dynamizacji. Tak otrzymujemy potencję D2 poprzez 2-krotne powtórzenie cyklu. Kolejne potencje uzyskujemy powtarzając ostatni krok (rozcieńczenie 1:10 + dynamizacja). Potencje dziesiętne, czyli niskie potencje, wykorzystywane są zazwyczaj w homeopatii klinicznej (objawowej) oraz w kompleksach homeopatycznych, czyli preparatach wieloskładnikowych;
  • Potencja setna (centymalna) oznaczana symbolem C, CH lub K np. 15C, 30C, 30K, 200K. Rozcieńczenie w stosunku 1:100 czyli 1 część substancji + 99 części rozpuszczalnika. Wysokie potencje setne są chętnie stosowane w homeopatii klasycznej np. 200C, 200K, 1MK, 10MK;
  • Potencja LM oznacza rozcieńczenie w stosunku 1: 50.000 (L=50 i M=1000). Do najczęściej używanych należą: LM6, LM18, LM24 i LM30. Potencje LM mają działać łagodnie i są z reguły przeznaczone do codziennego zażywania przez dłuższy czas. Stosowane głównie u osób nadwrażliwych, osłabionych, starszych.
Przeliczenia niektórych potencji:
D6 = 3C
D12 = 6C
1M = 1.000C
10M = 10.000C


Potencje stosowane w homeopatii bywają bardzo różne i mają zastosowanie w różnych sytuacjach. Również homeopaci mają swoje własne indywidualne, opracowane na podstawie zebranej wiedzy oraz doświadczeń, zalecenia dawkowania oraz preferowane potencje. Trudno określić sztywne zasady doboru potencji oraz dawkowania ponieważ nigdy nie spotkamy dwóch takich samych osób i z identycznymi dolegliwościami. Bezcelowe zatem jest porównywanie zaleceń, które otrzymują różne osoby. Jest wiele czynników wpływających na to, jakie zalecenia homeopata wydaje. Jeśli chory ma pytania lub wątpliwości, dobrze jest omówić je z własnym homeopatą. Bliska i otwarta współpraca między homeopatą a chorym jest ważnym elementem skutecznej terapii.