Jak powstają leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne wytwarzane są głównie przez firmy farmaceutyczne a także przez apteki. Może to być produkcja w dużej części zmechanizowana (produkcja taśmowa) jak również produkcja jednostkowa (na zamówienie). W obu przypadkach jednak muszą zostać zachowane podstawowe zasady wytwarzania leków homeopatycznych zawarte w niżej opisanych etapach.


pexels-photo-8490233jpeg

1. Tworzenie pranalewki
Z wybranego surowca leczniczego np. rośliny, sporządza się najpierw wyciąg wodny lub alkoholowy (tzw. pranalewkę), zaś surowce nierozpuszczalne (np. minerały) rozciera się z laktozą i rozpuszcza w alkoholu. W ten sposób powstaje preparat bazowy tzw. pranalewka.

pexels-photo-40784jpeg

2. Rozcieńczanie
Następnie dokonuje się dwóch niezbędnych i połączonych ze sobą procesów: rozcieńczania oraz tzw. dynamizacji. Proporcja rozcieńczania zależna jest od potencji, którą zamierzamy uzyskać (więcej o potencjach leków homeopatycznych tutaj). Popularną potencję 200C uzyskuje się poprzez 200-krotne rozcieńczenie w stosunku 1:100. Oznacza to połączenie 1 część pranalewki z 99 częściami rozpuszczalnika a następnie z otrzymanego roztworu wykorzystuje się 1 część i łączy z 99 częściami rozpuszczalnika.

pexels-photo-14773564jpeg

3. Dynamizacja 
Dynamizacja jest silnym mechanicznym mieszaniem wg ściśle określonych zasad. Proces ten ma miejsce przy każdym cyklu rozcieńczania. To właśnie dynamizacja w połączeniu z rozcieńczaniem nadaje roztworowi właściwości homeopatyczne. Wykazano w badaniu, że roztwór rozcieńczony i zdynamizowany wykazuje aktywność biologiczną w porównaniu z roztworem jedynie rozcieńczonym (1).

4. Nanoszenie
Uzyskany roztwór nanosi się następnie na odpowiedni nośnik, którym zazwyczaj są małe białe granulki. Wytwarzane są one z cukru (sacharozy) lub też cukru mlecznego (laktozy). W zależności od producenta granulki mogą mieć różną wielkość i różne odcienie bieli. Niezależnie od tego ich działanie i dawkowanie pozostaje niezmienne. Ogromną zaletą leków homeopatycznych jest ich niski koszt zakupu oraz w zasadzie nieograniczony termin przydatności. Właściwie przechowywane mogą być stosowane przez wiele lat i cały czas działać tak samo dobrze.

pexels-pixabay-163186_mod_smalpng





Tak wytwarza leki homeopatyczne francuski koncern farmaceutyczny Boiron:




logo_boiron_0png







(1) Betti L, Trebbi G, Kokornaczyk MO, Nani D, et al. Number of succussion strokes affects effectiveness of ultra-high-diluted arsenic on in vitro wheat germination and polycrystalline structures obtained by droplet evaporation method. Homeopathy 2017 Feb;106(1):47-54.